Redakcja serwisu wysłała petycję w sprawie ujęcia wody zdrojowej w Łagowie Lubuskim

Redakcja serwisu pisała wielokrotnie do władz regionu w sprawie zaczopowanego zdroju w Łagowie.  Tydzień temu w tej sprawie rozmawiałem z zagranicznym przedsiębiorcą. Postanowiłem więc przypomnieć sprawę lokalnym politykom, którzy jakoś zapomnieli co już w tej sprawie obiecywali zrobi

---------- Forwarded message ----------
From: Telewizja Opera <telewizjaopera na serw gmail.com>
Date: Tuesday, June 30, 2020
Subject: Petycja: Le source de l'eau minerale- Ville de Lagow en Terra Lebus
To: sejmik@lubuskie.pl



Data 30.6. 2020
temat: Le source de l'eau minerale- Ville de Lagow en Terra Lebus





Petycja do wszystkich radnych sejmiku WL

Proszę petycję zamieścić w BIP zgodnie z ustawą, dane podmiotu prawnego mogą zostać użyte.


O budowę dużej i ozdobnej pijalni wody zdrojowej, celem stworzenia jedynego uzdrowiska w woj. lubuskim

Czy władze woj. lubuskiego nie miałyby chęci zająć się tematem sfinansowania budowy dużej i ozdobnej, kosztującej z kilkadziesiąt mln pijalni wody dla nieczynnego ujęcia wody zdrojowej w Łagowie, któreto ujęcie od około 45 lat jest zaczopowane i nieużywane? Wówczas w woj. lubuskim możnaby świadczyć usługi uzdrowiskowe i powstałoby jedyne uzdrowisko tego województwa, a nazwę Łagów możnaby zmienić na Łagów- Zdrój. Tydzień temu na ten temat rozmawiałem z francuskim inwestorem. Informowałem go o problemach na jakie natrafiłem próbując poruszyć ten temat wśród lokalnych polityków. 

Występują tam wody termalne chlorkowo- sodowe, Cl-Na, mineralizacja 0,6 %. Odwiert IG-1 ma głębokość 1210 metrów, daje 5 metrów sześciennych wody na godzinę i został zaczopowany około roku 1973. Z powodu także kosztów pobudowania pijalni wody zdrojowej, uzdrowisko- jedyne w regionie- jest nieczynne.

Urzędnicy już odpowiadali na to pytanie o sfinansowanie budowy takiej pijalni, z tym że odpowiedź jaką dostałem ponad rok temu, była nierealna ekonomicznie i w ogóle nie uwzględniała realiów ekonomicznych. Proponowali oni aby ktoś kto posiada ujęcie wody, zainwestował w pijalnię. 

Przepraszam, ale to jest surrealne, zupełnie nierealne w polskich warunkach ekonomicznych. 
Pijalnia wody zdrojowej jest:
- nierentowna, i to całkowicie, bo wpływy ze sprzedaży wody nigdy nie pokryją kilkudziesięciu mln kosztów jej budowy (choć uwzględnijąc korzyści z turystyki, wg mnie jest w rachunku ciągnionym bardzo sensowną inwestycją)
- społecznie potrzebna
- bardzo droga ze względu na ogromną kubaturę i wyszukaną architekturę

Nawet gmina nie jest w stanie zainwestować w dużą i ozdobną pijalnię, ponieważ jej koszt w wersji minimum pochłonąłby cały roczny budżet gminy, zaś w wersji pełnej pochłonąłby dwa roczne budżety gminy. Natomiast małej pijalni wg mnie nie ma sensu budować, ponieważ status uzdrowisk jest często oceniany po jakości infrastruktury uzdrowiskowej, której głównym i zwykle najdroższym elementem budowanym ze środków publicznych jest ozdobna pijalnia wody zdrojowej.

Żaden podmiot prywatny w mojej ocenie nie podejmie się tematu budowy dużej pijani wody, z uwagi na warunki ekonomiczne tego przedsięwzięcia. Taka pijalnia to wielomilionowa inwestycja w wielką, ozdobną i bardo kosztowną halę do spacerów, bez szans na zwrot z tej dziwnej, ale potrzebnej społecznie inwestycji. Owe hale do spacerów mają nierzadko wielkość i powierzchnię terminalu małego portu lotniczego, a dodatkowo jeszcze muszą mieć bardzo ozdobną i wyszukaną architekturę, co dodatkowo podnosi koszty. 

Istnieje problem natury ekonomicznej: sama pijalnia wód mineralnych jest przedsięwzięciem mocno nierentownym. Dzieje się tak choćby z uwagi na ogromną kubaturę i wyszukaną architekturę tych budowli. Przez to koszty pobudowania pijalni wody, która w domyśle ma być miejscem spacerów, i jest zwykle bardzo dużym pawilonem o wyszukanej, reprezentacyjnej architekturze i wielu zdobieniach, są bardzo wysokie. 

Jest wg mnie pewnym że biznes udostępniania wody zdrojowej będzie nierentownym, wobec czego w mojej ocenie konieczny jest interwencjonizm samorządu aby uzdrowisko mogło powstać. Pomysł że ktoś prywatnie będzie sprzedawał tą wodę i pobuduje pijalnię, jest wg mnie chybiony i niemożliwy ekonomicznie. Chybaże do takiej działalności dopłacanoby ze środków publicznych, co także jest możliwe.

Koszty dużych pijalni
Nawet nie budowa, ale sama tylko modernizacja pijalni wody w Krynicy -Zdroju kosztowała 30 mln PLN. Podobna modernizacja istniejącej już pijalni wody w Polanicy -Zdroju pochłonęła 31 mln PLN. W Sopocie pijalnia wody z inf. turystyczną kosztowała 16-18 mln PLN. 

Koszty małych pijalni
W Inowrocławiu mała pijalnia wody pochłonęła 4 mln PLN. W Ustroniu mała pijalnia wody z okolicznym terenem zielonym kosztowała 4,6 mln PLN. W Gołdapi koszt infrastruktury uzdrowiska to 40 mln PLN. W Busku Zdrój kompleks pijalni i oranżerii ma kosztować kilkanaście mln PLN. W Poddębicach mała pijalnia wody kosztowała 2,3 mln PLN.W Kłodzku wg planów pijalnia wody miała kosztować 3 mln PLN.

Propozycja inwestycji
Czy władze woj. lubuskiego zechciałyby w ramach zadania własnego województwa przeznaczyć kwotę np. 20-40 mln PLN na budowę dużej, ozdobnej pijalni wody, mającej- w założeniu- mieć bardzo atrakcyjną i reprezentacyjną architekturę typową dla architektury pijalni wody w Europie? Bez dotacji na ten cel i realizacji inwestycji jako zadania własnego, budowa takiego obiektu jest zupełnie nierealna ekonomicznie. 

Konkurs międzynarodowy
W mojej ocenie powinno się też zrealizować międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt architektury dla pijalni wody zdrojowej w Łagowie Lubuskim, tak by była ona atrakcją turystyczną tej miejscowości. W warunkach konkursu należy wyraźnie zaznaczyć że architektura musi być na tyle wyszukana, unikalna i ozdobna, by była to atrakcja turystyczna. Nie może być to wykonane w ramach przetargu z kryterium najniższej ceny, ponieważ w mojej ocenie nie można w taki sposób uzyskać odpowiednich walorów turystycznej i estetycznej atrakcyjności- którato przekłada się na status jaki uzyska uzdrowisko.

Sądzę że koszty takiego budynku do picia wody zdrojowej mogą wynieść ok. 60-90 mln PLN.




Obraz w treści 1

--

Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra




--


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

RTVP OPÉRA www.opera.rtvp.pl

Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra





--


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

RTVP OPÉRA www.opera.rtvp.pl

Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra




Komentarze

Popularne posty