Petycja - sadzenie palm w gruncie w Łagowie


Temat: Petycja - sadzenie palm w gruncie w Łagowie




Petycja do Radnych o palmy sadzone w gruncie

do Radnych gm. Łagów

Drodzy Państwo,
gm. Łagów jest jednym z najcieplejszych miast w Polsce. Czy wzorem miasta Świnoujście i tamtejszego ogrodu palmowego, w Łagowie możnaby sadzić do gruntu palmy mrozoodporne? Np. w parku przy jeziorze?

Gatunek Rhapidophyllum rzekomo przetrzymał temperaturę -26 stopni Celsjusza. W Zielonej Górze, czyli nieopodal, rosną duże drzewa araukarii (w pobliżu Parku Poetów). Od lat rosną babusy przy al. Niepodległości w tym mieście. 

Palmy sadzone do gruntu można zabezpieczyć zimą za pomocą:
- kabli grzejnych wkopywanych w grunt
- kabli oświetleniowo- grzejnych owijanych na drzewach
- zabezpieczając palmy na zimę, np. izolując agrowłókniną, przysypując liściami etc.

Sam hoduję takie rośliny jak dicksonia antarctica czy wollemia nobilis. Planuję wysadzić palmy i paprocie drzewiaste do gruntu koło swojego domu w woj. lubuskim. W Polsce ponadto istnieje kilka dużych sklepów z palmami mrozoodpornymi. Mogę Państwu podarować sadzonkę wolemii, jak mi jakaś wykiełkuje. Sadzi się je w klatkach z powodu możliwości kradzieży.

Załączam wywiad w tej sprawie i pozdrawiam,
Adam Fularz, wydawca (www.nowosolska.pl) i ogrodnik- amator

Wywiad w sprawie bambusów w woj. lubuskim

Z jakiego powodu krzaki bambusowe rosną od 7-8 lat w centrum miasta Zielona Góra (przed galerią BWA)?  Dlaczego zimą są zielone?

Odpowiada rzecznik IMGW:


Wbrew dość powszechnym wyobrażeniom, że bambusy są to rośliny wyłącznie cieplejszej strefy klimatycznej, czują się one całkiem dobrze również w klimacie umiarkowanym. W sprzedaży znajdują się różne odmiany tych roślin, a niektóre z gatunków są dosyć mrozoodporne. 

Posadzone w cieplejszych regionach kraju (zachodnia i południowo-zachodnia Polska) pozostają zwykle zimozielone, natomiast na wschodzie kraju części naziemne należy przed mrozami chronić agrowłókniną. 

Ponieważ pochodzą one ze strefy subtropikalnej, przez pierwsze 2-3 lata po posadzeniu trzeba o nie dbać wyjątkowo, szczególnie podczas zimy i obficie ściółkować słomą lub suchymi liśćmi. W kolejnych następnych latach nie są już tak wrażliwe, choć zawsze należy bryłę korzeniową warto okrywać na zimę.  


Wydaje się, że wyrokowanie o zmianach klimatu na podstawie jednej rośliny może być dosyć ryzykowne, zwłaszcza, że do obrotu wprowadza się często odmiany modyfikowane tak, aby lepiej znosiły ekstremalne warunki pogodowe (mrozy, susze itd.). Poza tym tak sadzone rośliny są podlewane, nawożone i często dodatkowo chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Poza tym, Zielona Góra leży w tym rejonie kraju, który jest cieplejszy niż pozostałe obszary, a o specyficznym klimacie tego miasta i jego okolic może świadczyć m.in. uprawa winorośli, która nie jest możliwa w innych regionach Polski. 

Dla oceny zmian klimatu lepiej byłoby opierać się na obserwacjach roślin dziko rosnących, nie będących pod bezpośrednim wpływem działalności człowieka (tj. nawadniania, nawożenia itd.).


z poważaniem

Katarzyna Bieniek

rzecznik prasowy IMGW-PIB

--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Polish News Agency. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.



Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

POLISH NEWS AGENCY POLISHNEWS.PL
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.

Standardy relacjonowania wyborów przez media zgodne z Art. 7 ust. 2 ustawy – Prawo Prasowe.

Kandydat w wyborach nie powinien być formalnie związany z żadnym medium, w szczególności być dziennikarzem, redaktorem naczelnym bądź wydawcą. Jeżeli tak by się zdarzyło, gdyż prawo wprost tego nie zabrania, na czas wyborów nie powinien być on zaangażowany w relacjonowanie wyborów.

Rada Etyki Mediów uznaje udział dziennikarzy w wyborach za złamanie zasad etyki 55 dziennikarskiej . Dziennikarze nie tylko nie powinni kandydować, ale w jakikolwiek inny sposób uczestniczyć w pracach komitetów wyborczych, np. nie powinni pomagać kandydatom w przygotowaniu wystąpień publicznych.

Dobrą praktyką jest wprowadzenie przez szefów redakcji w tym zakresie jasnych wytycznych. 

Media powinny z ostrożnością relacjonować wydarzenia z udziałem kandydatów pełniących funkcje publiczne w czasie kampanii wyborczej, a zwłaszcza ciszy wyborczej. Osoby te, mając łatwiejszy niż inni kandydaci dostęp do mediów, mogą nadużywać go do celów związanych z prowadzeniem kampanii wyborczej. Media muszą być więc szczególnie wyczulone. 

Prowadzenie negatywnej kampanii w mediach, choć nie jest prawnie zakazane, budzi wątpliwości etyczne. Media powinny przekazywać wypowiedzi prawdziwe, wypowiadane w dobrej wierze oraz w tonie umiarkowanym. (..)

W przypadku, gdy tworzy się medium specjalnie na potrzeby wyborów, dane medium powinno kierować się regułami prawdziwości i uczciwości przekazu. Należy także pamiętać, że powstające w okresie wyborczym tytuły prasowe zobowiązane są do przestrzegania wszelkich wymogów stawianych prasie przez prawo prasowe (jeœli publikacja spełnia 56 kryteria definicji „dziennika" lub „czasopisma" wymagana jest np. jego rejestracja w sądzie). Bardzo ważne jest, aby wydawnictwo takie na każdym egzemplarzu posiadało takie informacje jak nazwę i adres wydawcy, adres redakcji, imię i nazwisko redaktora naczelnego. Choć prawo prasowe nie ustanawia obowiązku zamieszczenia impressum na tzw. drukach nieperiodycznych (np. jednorazowo wydanej gazetce), zasada ta powinna być przestrzegana w przypadku wydawnictw dotyczących wyborów. wg http://hfhr.pl/wp-content/uploads/2014/10/HFPC_media_w_okresie_wyborczym.pdf




--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl

Komentarze

Popularne posty