Najdawniejsza Historia Swewów i Miasta Świebodzin

 Najdawniejsza Historia Swewów i Miasta Świebodzin


W ostatnich latach, dzięki nowoczesnym technologiom oraz pracy wielu badaczy, coraz lepiej poznajemy najdawniejsze dzieje Świebodzina oraz plemienia Swewów, które zamieszkiwało te tereny.

Historia Swewów

Swewowie (łac. Suebi, Suevi) byli jednym z najważniejszych ludów germańskich zamieszkujących Europę Środkową. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą od rzymskiego historyka Tacyta, który opisał ich w swoim dziele "Germania". Według niego, Swewowie zajmowali rozległe tereny, rozciągające się od środkowej Łaby aż po rzekę Suevus, którą identyfikujemy dziś jako Odrę.

W I wieku n.e. najstarszym i najbardziej poważanym plemieniem Swewów byli Semnonowie. Tacyt pisał, że Semnonowie uważają się za najstarszą i najsłynniejszą gałąź Swewów. Wierzyli, że ich naród wywodzi się z poświęconego gaju, gdzie składali ofiary z ludzi i czcili swoje bóstwa.

Tacyt w dziele Germania : 

 „Semnonowie uważają się za najstarszą i najsłynniejszą gałąź Swebów. Ich starożytność jest silnie poświadczona przez ich religię. W określonym okresie wszystkie plemiona tej samej grupy zbierają się wraz ze swoimi przedstawicielami w gaju poświęconym przez wróżby ich przodków i przez niepamiętne stowarzyszenia terroru. Tutaj, publicznie zabijając ludzką ofiarę, świętują okropny początek swojego barbarzyńskiego rytuału. Cześć oddawana jest gajowi również na inne sposoby. Nikt nie wchodzi do niego, chyba że przywiązany łańcuchem, jako niższy, uznający potęgę lokalnego bóstwa. Jeśli zdarzy mu się upaść, nie wolno mu być podnoszonym ani stawać na nogi; musi czołgać się po ziemi. Cały ten przesąd implikuje wiarę, że z tego miejsca naród wziął swój początek, że tutaj mieszka najwyższe i wszechwładne bóstwo, któremu wszystko inne jest poddane i posłuszne. Szczęśliwy los Semnonów wzmacnia tę wiarę; w ich posiadaniu znajduje się sto kantonów, a ogrom ich społeczności sprawia, że ​​uważają się za przywódców plemienia Swebów." [1]


Świebodzin - Miasto Swewów

Nazwy takie jak Sebusianis, Sipusius Silesius, Suebosian, Soebosian, Suebusianus wskazują na etymologiczne związki z plemieniem Swewów. Świebodzin, znany również jako Svebusium lub Suebusianis, był ważnym ośrodkiem tego plemienia. Świebodzin przez długi czas był eksklawą Śląska, co oznacza, że stanowił odrębną enklawę otoczoną przez terytoria innych plemion lub państw.

Religia i Kultura

Tradycja ustna mówi, że mieszkańcy tych ziem czcili dwóch bogów: dobrego Oloboga i złego Czarniboga. Olobog miał swoje sanktuarium we wsi Ołobok, podczas gdy Czarnibog był czczony nad pobliskim jeziorem Czernok oraz na mokradłach w Czarnym Zaułku (niem. Zerwinkel). Sanktuarium Oloboga odkryte na wyspie jeziora Niesłysz stanowi relikt pogańskich czasów i jest przedmiotem zainteresowania archeologów.

Wpływy Rzymskie i Wędrówki Swewów

W 60 roku p.n.e. Swewowie przekroczyli Ren pod wodzą Ariowista i weszli do Galii, gdzie zostali pokonani przez Cezara w 58 roku p.n.e. Następnie przenieśli się na tereny dzisiejszych Czech, stając się częścią państwa Marboda. Między I a IV wiekiem n.e. Swewowie wielokrotnie stanowili zagrożenie dla Rzymu, przekraczając granice cesarstwa nad środkowym Dunajem.

Organizacja i Polityka

Swewowie byli zorganizowani w liczne plemiona, które łączyły wspólne rytuały religijne i polityczne. Wierzono, że ich święty gaj, położony między środkową Łabą a Odrą, był miejscem narodzin narodu i siedzibą najwyższego bóstwa. Różnorodne ludy wchodzące w skład związku Swewów, takie jak Semnonowie, Hermundurowie, Longobardowie, Markomanowie i Kwadowie, współpracowały ze sobą, tworząc silne sojusze.

Znaleziska Archeologiczne i Współczesne Badania

Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak LIDAR, możliwe jest przeprowadzanie badań archeologicznych bez konieczności kopania. W Górzycy, za pomocą tych technologii, zlokalizowano fundamenty dawnych budowli. Podobne badania mogą być przeprowadzone na terenie Świebodzina i okolic, co pozwoliłoby na odkrycie kolejnych tajemnic z przeszłości.

Wnioski i Propozycje

Sugeruję władzom złożenie wniosku o dofinansowanie badań archeologicznych terenu gminy Świebodzin przy użyciu nowoczesnych technologii. Badania te mogłyby objąć obszar o promieniu 10 kilometrów wokół miasta, co pozwoliłoby na dokładniejsze zrozumienie jego antycznych korzeni i roli, jaką pełniło w historii plemienia Swewów.

opr. sztint. na podstawie listów od Adam Fularz z Zielonogorska.pl do Muzeum Regionalnego w Świebodzinie

Komentarze

Popularne posty