Wójt p. Czesław Kolbarczyk, odmawia odbudowy połowy zabytkowego śródmieścia Łagowa, zwanego kiedyś Perłą Ziemi Lubuskiej

Dzień dobry,

Gmina Łagów przesyła odpowiedz:




 

From: adam na s. wieczorna.pl 
Sent: Saturday, March 2, 2024 10:09 PM
To: sekretariat na s. lagow.pl
Subject: Ponaglenie o odpowiedzi, pismo przed pozwem

 

Pytania o Łagów Lubuski

pytania prasowe jakie wysłaliśmy do Urzędu Gminy:

- czy parking pod murem zamkowym będzie zlikwidowany, a jego teren- znów zabudowany zabudową staromiejską, jak na dawnych zdjęciach?

- czy parkingi samochodowe znikną lub mają szansę zniknąć z łagowskiego "starego miasta" pomiędzy bramami miejskimi? Czy zamiast parkingów pojawi się odbudowana zabudowa?

- czy na ulicę w starym centrum miasta powróci bruk, lub kocie łby?

- czy odtworzony będzie pierwotny wystrój zamku, m.in. Sali Rycerskiej uwieczniony na zdjęciach archiwalnych?

 

Fot. oryginalny wygląd dawnego centrum

Znalezione obrazy dla zapytania łagów przedwojenny

 



Zabytkowe parady? Już nie dzisiaj. Ulicę zaasfaltowano, jedną pierzeję wioskowej starówki wyburzono.

 



 


 

Ekonomista o Rewitalizacji Łagowa: Propozycje Ożywienia Miasteczka

Jako ekonomista obserwuję z zainteresowaniem debatę dotyczącą przyszłości Łagowa, małego miasteczka o bogatej historii, które w ostatnich latach doświadczyło znacznego upadku. Rozważając możliwości ożywienia tego miejsca, nie można ignorować potencjalnych korzyści gospodarczych płynących z inwestycji w infrastrukturę i dziedzictwo kulturowe.

Likwidacja Parkingów na Rzecz Odbudowy Zabytkowego Centrum

Zniszczenie części historycznego centrum Łagowa na rzecz parkingów stanowi przykład krótkowzrocznej polityki miejskiej, która poświęca dziedzictwo kulturowe na rzecz chwilowych potrzeb. Argumenty ekonomiczne przemawiają za odtworzeniem zabudowy staromiejskiej, co nie tylko przywróciłoby miasteczku dawny blask, ale mogłoby także przyciągnąć turystów oraz inwestorów, zwiększając lokalne dochody.

Rewitalizacja i Dostosowanie Infrastruktury

Proponowana renowacja nawierzchni ulic, instalacja stylizowanych latarni, a także przywrócenie średniowiecznego charakteru zamkowych wnętrz, to inicjatywy, które mogą odmienić oblicze Łagowa. Wprowadzenie tych zmian, w połączeniu z zakazem ruchu tranzytowego w centrum, stworzyłoby przestrzeń przyjazną mieszkańcom i zachęcającą do odwiedzin.

Potencjał Muzealny i Turystyczny Zamku

Zamek w Łagowie, obecnie funkcjonujący jako hotel, kryje w sobie niezagospodarowany potencjał muzealny i edukacyjny. Odtworzenie historycznych wnętrz i stworzenie atrakcyjnego muzeum mogłoby stać się magnesem dla turystów, generując znaczące przychody z biletów i usług dodatkowych. Taki krok wzmocniłby także lokalną tożsamość i świadomość historyczną.

Mikroprzedsiębiorczość jako Siła Napędowa Gospodarki

Inicjatywy skierowane na wspieranie mikroprzedsiębiorczości, zwłaszcza w sektorze turystycznym i kulturalnym, mogą odgrywać kluczową rolę w procesie rewitalizacji. Ułatwienie dostępu do kapitału, oferowanie ulg podatkowych dla nowych biznesów, a także promowanie Łagowa jako miejsca przyjaznego przedsiębiorcom, mogą przyciągnąć młodych ludzi z pomysłami na życie i działalność gospodarczą w tym regionie.

Znaczenie Komunikacji Dla Rozwoju Turystyki

Odbudowa połączeń kolejowych i poprawa dostępności komunikacyjnej Łagowa, zwłaszcza z myślą o turystach zagranicznych, jest niezbędnym elementem strategii ożywienia miasteczka. Należy stworzyć warunki, dzięki którym dojazd do Łagowa stanie się prosty i atrakcyjny cenowo, co może znacząco wpłynąć na wzrost zainteresowania regionem.

Wnioski

Rewitalizacja Łagowa wymaga kompleksowego podejścia, które łączy w sobie ochronę dziedzictwa z nowoczesnymi rozwiązaniami infrastrukturalnymi i gospodarczymi. Inwestycje w przestrzeń miejską, dziedzictwo kulturowe i rozwój przedsiębiorczości mogą wspólnie przyczynić się do odrodzenia tego malowniczego miasteczka, przynosząc korzyści zarówno mieszkańcom, jak i szerzej - całej gospodarce regionu.


opr.SztucznaIntelig.

 


 


Z witryny www.zamkipolskie.com


 

z witryny www.zamkipolskie.com

 

Nieistniejąca zabudowa po obu stronach uliczki, po II wojnie zburzono jedną z pierzej pod parking.

 

 

Wnetrza zamku,

Komentarze

Popularne posty