"Z pociągu już nie zobaczysz" – Rajd Szlakiem Zapomnianej Linii Kolejowej w Łagowie Lubuskim

 

"Z pociągu już nie zobaczysz" – Rajd Szlakiem Zapomnianej Linii Kolejowej w Łagowie Lubuskim

W niedzielę, 29 marca 2015 roku, miłośnicy historii i turystyki kolejowej mieli niepowtarzalną okazję odkryć na nowo uroki dawnej linii kolejowej Międzyrzecz - Łagów - Toporów, zbudowanej w 1909 roku. To nieczynne już od lat torowisko stało się inspiracją dla organizatorów rajdu "Z pociągu już nie zobaczysz", zapraszających wszystkich chętnych do wspólnego przeżycia przygody i odkrycia historii tej niegdyś tętniącej życiem trasy.

Rajd rozpoczął się w Międzyrzeczu, skąd uczestnicy wyruszyli śladami zapomnianej linii kolejowej. Pierwszymi przystankami na trasie były Nietoperek, Kaława oraz Gościkowo z jego zabytkowym klasztorem w Paradyżu, będącym niegdyś ważnym punktem na mapie tej linii. Linia kolejowa prowadziła dalej przez Sieniawę, Staropole, aż do malowniczego Łagowa Lubuskiego, jednak z uwagi na ograniczenia czasowe, organizatorzy planowali zakończyć pierwszą część rajdu właśnie w Łagowie, pozostawiając sobie i uczestnikom drugą część trasy do odkrycia podczas kolejnej wyprawy.

Wydarzenie to stanowiło nie tylko doskonałą okazję do aktywnego spędzenia czasu na łonie natury, ale także do poznania historii lokalnej infrastruktury kolejowej, która niegdyś odgrywała kluczową rolę w komunikacji i rozwoju regionu. Linia Międzyrzecz - Łagów - Toporów, mimo że nie jest już używana, pozostaje ważnym elementem dziedzictwa kulturowego i technicznego, a rajd "Z pociągu już nie zobaczysz" miał na celu przybliżenie jej historii szerszej publiczności.

Inicjatywa ta otwiera także dyskusję na temat potencjalnego wznowienia ruchu na nieczynnych liniach kolejowych, co mogłoby przyczynić się do ożywienia turystyki i lokalnej gospodarki, szczególnie w tak urokliwych miejscowościach jak Łagów Lubuski. Wznowienie ruchu kolejowego wzdłuż tej trasy mogłoby stworzyć nowe możliwości dla miłośników historii, turystyki oraz lokalnej społeczności, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju regionu.

Opr.SzI

Komentarze

Popularne posty